با توجه به زندگی ماشینی و حجم بالای اضطراب و استرس، بیش از بیش در معرض انواع حملات مثل حمله قلبی و شایع‌تر از آن حمله عصبی هستیم. شاید شما هم تاكنون حداقل یك بار به این عارضه دچار شده باشید، مثلا زمان شنیدن یك خبر ناگوار یا هنگام جر و بحث. آیا تا به حال فكر كرده‌اید هنگام حمله عصبی چه اتفاقی در بدن بویژه در مغز می‌افتد؟ مثلا اگر آخرین باری را كه دچار این حالت شده‌اید به یاد بیاورید، می‌بینید كه در آن حالت ابتدا دچار تنگی و سنگینی در تنفس، لرزش دست‌ها و احساس ضعف و غش شده‌اید.

این علائم همگی دال بر بروز حمله عصبی هستند. به گفته دانشمندان هنگام وقوع حمله عصبی، علائمی در بدن رخ می‌دهد و نشانه‌هایی مانند تنگی قفسه سینه و سنگینی در نفس كشیدن، لرزش دست‌ها، لرزش صدا و احساس غش و ضعف در فرد رخ می‌دهد به طوری كه در این حالت فرد نمی‌تواند روی پاهای خود بایستد و حالتی مانند افتادن یا وارفتن روی زمین هم پیدا می‌كند، همه این نشانه‌ها مبنی بر بروز یك حمله عصبی است. در همین راستا دانشمندان به دنبال این موضوع هستند كه در این حالت یعنی وقوع حمله عصبی چه اتفاقی در بدن یا در مغز می‌افتد؟ و چه فعل و انفعالاتی در مغز رخ می‌دهد كه منجر به وقوع چنین حمله‌ای می‌شود؟ حملات عصبی در واقع همراه با دوره‌هایی از ترس و دلهره شدید است و به گفته افرادی كه این حالت را تجربه كرده‌اند گاهی شدت این حملات به حدی است كه فرد حالتی نزدیك به مرگ یا شوكه شدن یا حتی جنون را تجربه می‌كند و تجربه عده‌ای از افراد در این حالت شبیه به تجربه حمله قلبی بوده است.

این دوره‌های حمله عصبی معمولا مدت زمانی بین 10 تا 30 دقیقه را دربر می‌گیرد. به طور طبیعی زمانی كه افراد دچار استرس و هیجان شده یا عصبی می‌شوند، سیستم اعصاب سمپاتیك آنها فعال می‌شود و در این هنگام انرژی زیادی در بدنشان آزاد می‌شود. در چنین شرایطی بدن در حالت تهاجم و دفاع و عكس‌العمل قرار می‌گیرد، اما پس از آن كه منبع هیجان از بین رفت، سیستم اعصاب پاراسمپاتیك فعال شده و بدن را دوباره به حالت تعادل و آرامش برمی‌گرداند، اما هنگام حمله عصبی، سیستم اعصاب پاراسمپاتیك نمی‌تواند كار خود را به طور صحیح انجام دهد، بنابراین قادر نخواهد بود تا بدن را دوباره به حالت آرامش و ثبات برگرداند، لذا بدن در حالت عدم تعادل و هیجان و اضطراب، باقی می‌ماند كه همین امر یعنی باقی‌ماندن و پایدار‌ماندن حالت هیجان و اضطراب، منجر به وقوع حمله عصبی می‌شود.

در همین راستا به تازگی دانشمندان با بررسی قسمت‌های مختلف مغز متوجه شده‌اند كه هنگام بروز حمله عصبی نواحی مختلفی از مغز فعال می‌شوند، این نواحی شامل، ناحیه آمیگدال كه مركز بروز ترس و دلهره در مغز است و قسمت‌هایی از مغز میانی كه كنترل یك سری از فعالیت‌ها مانند تجربه درد و ناراحتی را بر عهده دارد می‌شوند. هنگام حمله عصبی این قسمت‌ها در مغز فعال می‌شوند. دانشمندان در این مطالعه با عكس‌های MRI از مغز توانستند به شناسایی این قسمت‌ها در مغز‌ بپردازند. آنها دریافتند هنگام حمله عصبی فعالیت‌هایی در بخش خاكستری مغز یعنی ناحیه‌ای كه مسوول برانگیختن بدن و دادن پاسخ‌های دفاعی مانند یخ كردن یا دویدن است، رخ می‌دهد. به گفته این دانشمندان زمانی كه مكانیزم‌های دفاعی بدن ما دچار اختلال شده و خوب عمل نكنند، هیجان بیش از حد با تشدید اضطراب، استرس و عصبانیت ما را تهدید می‌كند و در نهایت طول كشیدن این حالت در بدن منجر به بروز حمله عصبی می‌شود، مداومت در حملات عصبی خود خطرناك است و گاهی منجر به حمله قلبی و سكته می‌شود. دانشمندان امیدوارند با مطالعات بیشتر بتوانند با درك اختلالات هیجانی و عصبی، راه‌های كنترل آنها را نیز بیابند و بتوانند از بروز چنین مشكلاتی جلوگیری كنند و در نهایت راه‌هایی جهت درمان افراد مبتلا به این مشكل بیابند.

منبع: جام جم